Tyra och tränaren Jonathan.

Bra flyt för Klippans simmare

Tyra och tränaren Jonathan.
Tyra och tränaren Jonathan.

Klippans simsällskap fyllde 50 år 2020 och föreningen växer och frodas. 

Andelen barn på simskolorna blir allt fler och många fortsätter att träna och tävla. En av de ideella ledarna, Johanna Ljung, till­delades Sparbanksstiftelserna i Skåne och RF-SISU Skåne idrottsledarstipendium i år och chefstränare Jonathan Skog var iväg med klubbens simmare den 16-18 juli på svenska ungdomsmäster­skapen SumSim i Kungsbacka Badhus. 525 ungdomar i åldrarna 16 till 21 år från 71 klubbar gjorde upp om medaljerna. Tyra Hjorth från Klippan kom på en 5:e plats.

– Vi har en bra sammanhållning i föreningen där alla stöttar varandra. Engagerade och kunniga tränare gör att vi kan satsa underifrån och behålla simmare. Helgens läger på friluftsbadet där vi kan umgås, simma och ha teambuilding är ett bra exempel på hur föreningens ledare ställer upp och fixar. Vi får alla förutsättningar att satsa och utvecklas, säger Tyra