Ljungbyheds IF 80 år

Ljungbyheds IF är mer än enbart en fotbollsförening. Det finns en kraft och gemenskap som är större än själva syftet med föreningen, att spela fotboll.

Glädjen i att spela fotboll finns i Boll och Lek till barn och ungdomslagen samt senior­lagen. Hur mycket LIF betyder avspeglas i veteranerna. En grupp till åren komna spelare och ledare som planerat och ordnat med en ordentlig 80-års jubileumsfest som tyvärr fått skjutas på framtiden. De har sammanställt föreningens 80 år med foton, filmer och en utställning.

Det blåser positiva vindar i LIF. Aktiva och engagerade ledare, spelare och föräldrar bildar många lag. Det nya klubbhuset ska invigas inom kort och det finns en stolthet och glädje över att det snart är färdigt.

I Covid19-tider är det ekonomiska bortfallet betydande för föreningen. Vill du stödja LIF och deras verksamhet tar Hemköp fortfarande emot pantflaskor, osorterade, som går oavkortat till föreningens verksamhet.